W dniach 4-5 lutego 2020 roku odbyła się konferencja Forum Ukraina-Europa. W jednym z paneli dyskusyjnych wziął udział nasz przedstawiciel – Marcin Orkisz. Podczas trzynastej edycji skupiano się głównie na rozwoju potencjału gospodarczego naszych wschodnich sąsiadów. Przedstawiamy plany i możliwości energetyczne inwestycji OZE na Ukrainie!

Energetyka na wschodzie – inwestycje OZE na Ukrainie

Sytuacja na polskim rynku energetyki OZE jest obecnie w trakcie zmian i przygotowania nowej strategii. W 2016 roku wprowadzono tzw. ustawę odległościową, która zaostrzyła kryteria decydujące o wyborze miejsca budowy wiatraków. Zgodnie z jej zapisami odległość od najbliższych zabudowań musi wynosić aż dziesięciokrotność wysokości instalacji. Przez to znalezienie terenów odpowiednich pod budowę takich elektrowni jest niezwykle trudne. Szacuje się, że jest ich mniej niż 1% ogólnej powierzchni kraju. Cały czas liczymy i czekamy na odpowiednie zmiany.

Tymczasem Ukraina bardzo dynamicznie rozwija się pod tym względem i chętnie otwiera na inwestycje OZE.  Według zapowiedzi rząd planuje do 2050 roku osiągnąć 100-procentowy udział energii odnawialnej. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na wystartowanie projektu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej o mocy 14MW na Ukrainie. Projekt jest już w trakcie realizacji. Znajduje się w Dobrosinie, 25 km za polską granicą.

Dlaczego warto rozwijać inwestycje OZE na Ukrainie?

Inwestycje OZE na Ukrainie okazały się najbardziej perspektywicznymi na rynku w obecnych czasach. Rosnące zainteresowanie inwestorów pozwala tworzyć odpowiednie plany na przyszłość. W ubiegłym roku rynek ukraiński był szczególnie korzystny dzięki wysokim taryfom gwarantowanym. Zapowiadają one przynajmniej dziesięć lat stabilności dla zagranicznych inwestorów. Sytuacja powoli się zmienia (system taryfowy ustępuje aukcyjnemu), ale na bieżąco otrzymujemy informacje z rynku i monitorujemy branżę. Nadal jest ona korzystna, również ze względu na fakt, iż ekologia należy teraz do priorytetów tego kraju, któremu zależy na uzyskaniu niezależności energetycznej i poziomu OZE w miksie energetycznym wymaganym w krajach UE.

Jakie plany ma ENEVI na 2020 rok?

Przedstawiciele ENEVI i Grupy PF z nadzieją patrzą w przyszłość. Przy tym cały czas trzymamy rękę na pulsie. Po ukończeniu naszego pierwszego projektu rozważymy kolejne, ponieważ cały czas prowadzimy rozeznanie pod kątem możliwości finansowania oraz budowy. Inwestycje OZE w tych czasach to konieczność, a przy tym dają perspektywę zysków indywidualnym inwestorom w niedostępnym dla nich jeszcze do niedawna sektorze gospodarki. Polityka jak zawsze zmienia się dość opornie, ale sytuacja na Ukrainie zmierza ku dobremu, jeśli chodzi o energetykę. W końcu bierze wzór z najlepszych europejskich rozwiązań.

Inwestycje w farmy wiatrowe na Ukrainie cieszą się coraz większym powodzeniem. Do realizacji projektów angażujemy grupę specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, niezbędne do prowadzenia takich inwestycji. Z przyjemnością dzielimy się wiedzą i odpowiadamy na wszelkie pytania dotyczące inwestycji na Ukrainie. Zachęcamy do obejrzenia filmu z panelu dyskusyjnego podczas Forum Europa-Ukraina.