Enevi – Grupa PF

Dlaczego ekologiczne inwestycje stają się koniecznością w dzisiejszych czasach?

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz uzależnieni od energii elektrycznej. Rozwój technologii ułatwił nasze codzienne życie, ale też bardzo obciążył środowisko. Chcąc zahamować ocieplenie klimatu i degradację natury, musimy działać bardziej odpowiedzialnie. Wyjaśniamy, dlaczego inwestycje w wiatraki stanowią sposób na czysty zysk.

Inwestycje w wiatraki – zielona energia szansą na lepszą przyszłość

Prąd jest współcześnie wykorzystywany w zasadzie do wszystkiego. Służy nam do pracy, nauki i rozrywki. Z jego pomocą możemy podróżować, komunikować się oraz wykonywać szereg codziennych aktywności. Energia jest również konieczna do ratowania życia i zdrowia. Można śmiało stwierdzić, że obecnie prąd jest nam niezbędny do przetrwania. Przez lata wytwarzaliśmy go jednak w taki sposób, że zaczęliśmy mieć zbyt duży, negatywny, wpływ na stan środowiska oraz klimat.

Cały świat stara się zmienić swoją politykę energetyczną, na mniej inwazyjną. Unia Europejska nałożyła szereg dyrektyw na swoje kraje członkowskie. Coraz powszechniejsze stają się inwestycje w wiatraki. Nowsze modele turbin umożliwiają jeszcze bezpieczniejszą, a do tego wydajniejszą produkcję prądu. Dzięki nim oraz innym elektrowniom korzystającym z OZE można poprawić jakość powietrza i zahamować ocieplenie klimatu.

Grupa Pracownia Finansowa wyjaśnia, dlaczego warto inwestować w farmy wiatrowe

Przyszłość leży w naszych rękach. Nie można już dłużej zwlekać z walką o to, by przyszłe pokolenia mogły normalnie funkcjonować. Już teraz widać wyraźne zmiany, które zaczynają mieć wpływ na nasze życie. Oszczędzanie energii, ograniczanie ilości produkowanych śmieci czy inne ekologiczne działania mają ogromne znaczenie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że można także inwestować w taki sposób.

Eksperci Grupy Pracownia Finansowa wyjaśniają, że angażując się w projekty związane z budową farm wiatrowych można bezpośrednio przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Chociaż w Polsce na ten moment trudno o nowe realizacje, te rozpoczęte przed rokiem 2016 (zanim została wprowadzona ustawa antywiatrakowa) mogą zostać ukończone. Ogromny potencjał wykazuje też rynek ukraiński, bardzo przychylny takim działaniom. Na terenach przygranicznych właśnie powstaje nasza pierwsza polska farma wiatrowa ENEVI.

Jakie korzyści dają inwestycje w wiatraki?

W Grupie Pracownia Finansowa jesteśmy zgodni co do tego, że angażując się w projekty OZE można czerpać wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim, inwestycje w wiatraki pozwalają zabezpieczyć kapitał przed inflacją. Takie realizacje są teraz bardzo potrzebne, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zapotrzebowanie na nie będzie jeszcze rosło. W procesie inwestycyjnym polegającym na crowdfundingu udziałowym, z zysków wypracowanych przez elektrownię, w ciągu kilku lat odzyskuje się zainwestowaną kwotę. Inwestor nadal jednak posiada udziały w elektrowni, czyli de facto podwaja kapitał. To bardzo wygodny sposób na dochód pasywny dla świadomych inwestorów. Przy tym ma się realny wkład w walkę o lepsze jutro. Zielona energia jest nam teraz niezwykle potrzebna, dlatego warto mieć swój udział w jej produkcji.

 

Plany i możliwości energetyczne inwestycji OZE na Ukrainie

W dniach 4-5 lutego 2020 roku odbyła się konferencja Forum Ukraina-Europa. W jednym z paneli dyskusyjnych wziął udział nasz przedstawiciel – Marcin Orkisz. Podczas trzynastej edycji skupiano się głównie na rozwoju potencjału gospodarczego naszych wschodnich sąsiadów. Przedstawiamy plany i możliwości energetyczne inwestycji OZE na Ukrainie!

Energetyka na wschodzie – inwestycje OZE na Ukrainie

Sytuacja na polskim rynku energetyki OZE jest obecnie w trakcie zmian i przygotowania nowej strategii. W 2016 roku wprowadzono tzw. ustawę odległościową, która zaostrzyła kryteria decydujące o wyborze miejsca budowy wiatraków. Zgodnie z jej zapisami odległość od najbliższych zabudowań musi wynosić aż dziesięciokrotność wysokości instalacji. Przez to znalezienie terenów odpowiednich pod budowę takich elektrowni jest niezwykle trudne. Szacuje się, że jest ich mniej niż 1% ogólnej powierzchni kraju. Cały czas liczymy i czekamy na odpowiednie zmiany.

Tymczasem Ukraina bardzo dynamicznie rozwija się pod tym względem i chętnie otwiera na inwestycje OZE.  Według zapowiedzi rząd planuje do 2050 roku osiągnąć 100-procentowy udział energii odnawialnej. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na wystartowanie projektu budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej o mocy 14MW na Ukrainie. Projekt jest już w trakcie realizacji. Znajduje się w Dobrosinie, 25 km za polską granicą.

Dlaczego warto rozwijać inwestycje OZE na Ukrainie?

Inwestycje OZE na Ukrainie okazały się najbardziej perspektywicznymi na rynku w obecnych czasach. Rosnące zainteresowanie inwestorów pozwala tworzyć odpowiednie plany na przyszłość. W ubiegłym roku rynek ukraiński był szczególnie korzystny dzięki wysokim taryfom gwarantowanym. Zapowiadają one przynajmniej dziesięć lat stabilności dla zagranicznych inwestorów. Sytuacja powoli się zmienia (system taryfowy ustępuje aukcyjnemu), ale na bieżąco otrzymujemy informacje z rynku i monitorujemy branżę. Nadal jest ona korzystna, również ze względu na fakt, iż ekologia należy teraz do priorytetów tego kraju, któremu zależy na uzyskaniu niezależności energetycznej i poziomu OZE w miksie energetycznym wymaganym w krajach UE.

Jakie plany ma ENEVI na 2020 rok?

Przedstawiciele ENEVI i Grupy PF z nadzieją patrzą w przyszłość. Przy tym cały czas trzymamy rękę na pulsie. Po ukończeniu naszego pierwszego projektu rozważymy kolejne, ponieważ cały czas prowadzimy rozeznanie pod kątem możliwości finansowania oraz budowy. Inwestycje OZE w tych czasach to konieczność, a przy tym dają perspektywę zysków indywidualnym inwestorom w niedostępnym dla nich jeszcze do niedawna sektorze gospodarki. Polityka jak zawsze zmienia się dość opornie, ale sytuacja na Ukrainie zmierza ku dobremu, jeśli chodzi o energetykę. W końcu bierze wzór z najlepszych europejskich rozwiązań.

Inwestycje w farmy wiatrowe na Ukrainie cieszą się coraz większym powodzeniem. Do realizacji projektów angażujemy grupę specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, niezbędne do prowadzenia takich inwestycji. Z przyjemnością dzielimy się wiedzą i odpowiadamy na wszelkie pytania dotyczące inwestycji na Ukrainie. Zachęcamy do obejrzenia filmu z panelu dyskusyjnego podczas Forum Europa-Ukraina.

ENEVI S.A. członkiem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Marcin Orkisz, Prezes Zarządu ENEVI S.A., w dniu 06.02.2020 uroczyście odebrał certyfikat członkostwa w Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej od samego Prezesa PUIG – Pana Jacka Piechotę. W ten sposób spółka potwierdziła swoje przystąpienie do Izby, przyjmując – zgodnie z treścią Certyfikatu – wszystkie prawa i obowiązki wynikające z członkostwa.

Wywiad z Marcinem Orkiszem w Magazynie CEO

W wyniku dotychczasowych działań polskiego rządu, w dużym stopniu uniemożliwiającym realizację nowych projektów elektrowni wiatrowych, Polacy poszukują lokalizacji dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Na ten temat, a także o przepisach powodujących, że Ukraina wychodzi na prowadzenie w zakresie odpowiedniego podejścia rządu do inwestycji w elektrownie wiatrowe, przeczytacie w artykule Magazynu CEO – Ukraina nowym rajem dla energii wiatrowej

W Grupie PF startuje projekt pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Ukrainie!

W efekcie poszukiwań nowych rynków rozwoju branży odnawialnych źródeł energii w ramach Grupy PF otwiera się nowy projekt inwestycyjny na Ukrainie!

Projekt o nazwie ENEVI ma na celu realizację pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Ukrainie przy wsparciu polskich Inwestorów, którzy są pasjonatami rynku OZE i poszukują atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych prognozujących generowanie optymalnych stóp zwrotu w sprzyjających warunkach rynkowych. O wyborze Ukrainy na kolejną lokalizację powiększającą park wiatrowy Grupy PF zdecydowały m.in. najwyższe w Europie taryfy gwarantowane, miejsce przy granicy z Polską oraz możliwość prawnego zabezpieczenia inwestycji.

Model biznesowy, parametry, a także schemat realizacji inwestycji zostały skalkulowane tak, aby projekt ENEVI mógł stać się najbardziej rentowną propozycją z dostępnych obecnie na rynku inwestycji w elektrownie wiatrowe.

Do sukcesu inwestycji dodatkowo może przyczynić się opublikowana w grudniu 2016 roku Strategia Energetyczna Ukrainy, która zakłada wzrost udziału OZE w miksie energetycznym tego kraju do 11% w 2025r. oraz do 21,9% w roku 2035. Rząd w Kijowie jest zdeterminowany w dążeniu do osiągnięcia określonego w Strategii celu, dlatego będzie wspierał Inwestorów szeregiem ułatwień w procesach administracyjnych, korzystnymi zapisami w prawie energetycznym Ukrainy oraz gwarantowanymi taryfami na sprzedaż energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

W ramach inwestycji zastosowane zostaną turbiny największych światowych producentów – GE 77sl o mocy 1,5MW oraz Vestas V90 o mocy 3MW. Farma wiatrowa zlokalizowana będzie dokładnie w miejscowości Dobrosin, w obwodzie lwowskim, a docelowa moc nominalna farmy wyniesie 14MW.

Bezpieczeństwo inwestycji podnosi fakt, iż interesy polskich Inwestorów w projektach realizowanych na Ukrainie chronione są przez obowiązujące tam przepisy prawa oraz umowy międzynarodowe. Zaliczają się do nich: ustawa o działalności inwestycyjnej, ustawa o trybie inwestycji zagranicznych, a także umowa pomiędzy Polską a Ukrainą o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji.

Inwestycje w elektrownie wiatrowe na Ukrainie staną się atrakcyjnym aktywem dla świadomych Inwestorów indywidualnych, a do ich decyzji o przystąpieniu do projektu przyczynia się głównie czynnik ekologiczny, czyli możliwość udziału w wyjątkowym biznesie mającym wpływ na poprawę jakości powietrza na świecie.

Ochrona środowiska, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach, zdecydowanie podnosi rangę przedsięwzięcia i można powiedzieć, że ENEVI stanowi alternatywną formę inwestowania w opcji ekologicznej.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami poprzez zakładkę KONTAKT